Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać reklamy lub treści dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku „Akceptuj wszystkie” oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.

zagadki po angielsku dla dzieci

7 stycznia 2025

Zagadki dla dzieci po angielsku – zabawa, która uczy i rozwija język

Jako eksperci w nauce języka angielskiego często sięgamy po zagadki dla dzieci po angielsku, aby wprowadzać nowe słowa, utrwalać poznane i zachęcać maluchy do komunikacji. Zagadki dla dzieci po angielsku są lubiane przez maluchy i przyciągają ich uwagę. Są więc wdzięczną pomocą dydaktyczną na lekcjach angielskiego, ale nie tylko. Możesz je z powodzeniem wykorzystać również w domowej nauce angielskiego i szczerze Cię do tego zachęcamy.

Dlaczego zagadki dla dzieci po angielsku doskonale nadają się do nauki tego języka?

Zagadki dla dzieci po angielsku to niemal perfekcyjne narzędzie do nauki anglojęzycznych zwrotów i słówek. Wszystko dlatego, że każde dziecko lubi rozwiązywać zagadki, a do tego zagadka idealnie sprawdza się jako wstęp czy pretekst do świetnej zabawy. Zabawa połączona z nauką to z kolei najskuteczniejsza metoda nauki angielskiego, o czym świadczą sukcesy dzieci uczących się w zgodzie z założeniami metody Teddy Eddie. Z zagadek dla dzieci po angielsku można korzystać zarówno w toku profesjonalnej edukacji, jak i w domu. Anglojęzyczne zagadki wręcz świetnie nadają się na składnik „zajęć” domowych – możesz dzięki nim zainteresować swojego brzdąca „lekcją”, sprawić, że chętnie się w nią zaangażuje i z uśmiechem na twarzy i satysfakcją „wytropi” poprawne rozwiązanie. I tu zagadki dla dzieci po angielsku ukazują swoje kolejne walory – rozwiązanie zadania zawsze przynosi satysfakcję, a poczucie sukcesu przy nauce języka angielskiego jest szczególnie mile widziane.

Co sprawia, że warto sięgać po zagadki dla dzieci po angielsku?

Anglojęzyczne zagadki dla dzieci dają wiele swobody i mogą być użyte na różne sposoby. Możesz z ich wykorzystaniem wprowadzać nowe słowa i zwroty, ale też utrwalać te wcześniej poznane. Możesz ponadto skupić się przy zabawie z zagadką na różnych aspektach: na rozumieniu ze słuchu czy na treningu wymowy, jeśli np. przy okazji zabawy z angielskim umożliwisz dziecku wejście w rolę detektywa, który zadaje pytania i poszukuje ważnych odpowiedzi… Korzystając z zagadek dla dzieci po angielsku, dajesz też dziecku szansę ujrzeć praktyczną wartość angielskiego, którym podczas zabawy maluch zaczyna się posługiwać w naturalny i nieprzymuszony sposób, ponieważ sam chce odkryć prawdę i poznać rozwiązanie zagadki. Zagadki dla dzieci po angielsku, polsku, czesku czy sformułowane w jakimkolwiek innym języku uczą też logicznego myślenia, dedukcji i wnioskowania, trenują pamięć i koncentrację, a przy tym są niebywale angażujące i wciągają do zabawy każdego, niezależnie od wieku.

Utrwalenie nazw kolorów i nazw owoców

What fruit is it?

It is yellow and you can add it to your tea.

Utrwalanie nazw zwierząt

What am I?

I am small and colorful. I have wings and I like flowers.

Trening formułowania pytań, wymowy i rozumienia ze słuchu, np. zabawa w detektywa, tj. historyjka wprowadzająca, która doprowadza dzieci do konieczności rozwiązania „zagadek” i przesłuchania świadków czy tworzenie portretu pamięciowego (mile widziane pomoce obrazkowe):

Where the teddy bear is hiding?

Is teddy in this room?, Is teddy on the shelf?

Who broke the toy?

Does he have a mustache?, Does she has a red skirt?

Na zajęciach Teddy Eddie dzieci uczą się nie tylko poprzez karty i piosenki, ale także dzięki tzw. metajęzykowi – gdzie lektor niemal cały czas mówi po angielsku, często w formie zagadek, zadając pytania, jak np. „Gdzie jest Miś Eddie?”, co dodatkowo rozwija językowe umiejętności dzieci

Jak wykorzystać zagadki dla dzieci po angielsku do nauki w domu?

W zależności od potrzeb danej chwili i tego, jakie chcesz osiągnąć rezultaty, w zagadki dla dzieci po angielsku możesz wplatać różne polecenia i zadania do wykonania. Oczywiście zawsze najlepiej sprawdzi się zagadka obudowana w inne elementy zabawowe, na przykład wspomniane już odgrywanie roli detektywa, zabawy z rekwizytem (badanie śladów), elementy ruchu czy zabawy rytmem i muzyką, które szczególnie upodobały sobie najmniejsze dzieci. Jeśli więc chcesz nauczyć dziecko nazw kolorów, wystarczy, że zaaranżujesz poszukiwania zaginionej zabawki, a głównym motywem poszukiwań uczynisz pytania typu: Is it blue…, yellow, red …?. Możecie też wspólnie narysować portret pamięciowy zaginionej lalki i zwrócić wówczas szczególną uwagę na nazwy poszczególnych elementów jej ubioru. Kiedy natomiast zaplanujesz powtórzenie znanych już słówek, możesz samodzielnie skonstruować proste zagadki, dla których odpowiedzią będą utrwalane słowa. Postaraj się uwolnić swoją wyobraźnię, do zagadek włącz humor, odrobinę rymu i rytmu przy nauce najmłodszych oraz lubiane przez dziecko zabawki, a sukces masz gwarantowany.

Wzbudzenie zainteresowania i zachęta do aktywności komunikacyjnej, np. klasyczne zagadki:

There are four girls, and four apples in a basket. Every girl takes an apple, yet one apple remains in the basket. How is this possible?

What has three hands and only one face?