8 stycznia 2025
Gry do nauki języka angielskiego mogą stać się ważnym i bardzo przydatnym narzędziem dla rodzica, który chce zaznajomić dziecko z językiem angielskim. Możesz je spożytkować nie tylko do wprowadzenia nowego słownictwa i obcojęzycznych zwrotów, ale też, by wzmocnić chęć dziecka do nauki angielskiego. Sprawdź, jak gry do nauki angielskiego mogą pomóc maluchom w nauce języka i jak możesz je w praktyce wykorzystać.
Zarówno klasyczne gry planszowe czy karciane, jak i specjalne edukacyjne gry do nauki angielskiego wprowadzają do procesu edukacji element zabawy, a często także interakcji między graczami. Te walory gier do nauki angielskiego są szczególnie istotne właśnie w przypadku procesu nauczania najmniejszych dzieci, ponieważ nauka angielskiego dla dzieci kilkuletnich rządzi się swoimi prawami. Przede wszystkim, aby dziecko chętnie poznawało nowe słowa, podejmowało próby ich użycia czy zapamiętania, potrzebuje do tego odpowiedniej motywacji. Tymczasem nic tak dobrze nie zachęca maluchów do aktywności, jak zabawa. Jeśli do tego gra do nauki języka angielskiego wprowadza atrakcyjne rekwizyty, pozwala eksperymentować, twórczo się wyszaleć, popisać albo pobawić z inną osobą czy ukochaną lalą, utrwalanie słówek jest znacznie przyjemniejsze (a także, jak pokazują badania, skuteczniejsze). Gry do nauki angielskiego mogą być miłym urozmaiceniem dla klasycznych ćwiczeń doskonalących umiejętności językowe, a ponadto dają sporo swobody – możesz je wykorzystywać na różne sposoby, np. by zainteresować malucha nauką i zachęcić do niej, aby wprowadzić nowe zwroty lub je powtarzać, zachęcać do komunikacji w języku angielskim, ćwiczyć rozumienie ze słuchu, wymowę itd.
Zachęcamy także do przeczytania artykułu dostępnego na naszym blogu: Jak wykorzystać gry planszowe do nauki języka angielskiego?
Gra do nauki angielskiego może być pomocna m.in., aby dziecko zaznajomić z nowym słownictwem: kolorami, nazwami przedmiotów, porami roku itp. Może pomóc Ci te słówka utrwalać z dzieckiem lub dać szansę na użycie ich w zdaniu, w kontekście, a to taka metoda nauki jest szczególnie efektywna i ważna. Gry do nauki angielskiego możesz też z powodzeniem wykorzystywać do treningu umiejętności komunikacyjnych, zwłaszcza gdy gra wymaga interakcji słownej między graczami (proste kalambury). Możecie też trenować rozumienie poleceń, bo przecież, aby grać, trzeba najpierw poznać reguły gry, zrozumieć komendy i zalecenia. Gry do nauki angielskiego mogą też skutecznie „odblokować” onieśmielone dziecko, które w ferworze zabawy zapomina o oporach czy wstydzie. Nie wahaj się też sięgać po gry do nauki angielskiego, gdy mierzycie się z kryzysem motywacyjnym i dziecko straciło zainteresowanie nauką albo nagminnie odmawia udziału w treningu umiejętności językowych. W zabawie szybciej przezwyciężycie apatię i znudzenie, a dziecko prawdopodobnie całkiem zapomni, że się uczy, kiedy pochłonie je gra i emocje z nią związane.
Najprostsze i wszystkim zapewne dobrze znane pozycje, które można wykorzystać jako gry do nauki angielskiego to na przykład gry typu memory, domino, dobble czy karciany Piotruś. Każdą z nich można zmodyfikować w różny sposób, aby idealnie odpowiadała celowi danego ćwiczenia, ale tez każda z nich dostępna jest w tak wielu wariantach, że łatwo będzie Ci dopasować jej wersję nie tylko do potrzeb tematu „zajęć” (np. słownictwa związanego z pogodą), ale też do zainteresowań i upodobań Twojego dziecka. W nauce domowej warto sięgać ponadto po specjalne edukacyjne planszowe i karciane gry do nauki angielskiego stworzone przez nauczycieli, metodyków i lektorów.
Możesz też sięgać po cyfrowe aplikacje i gry do nauki języka angielskiego, ale pamiętaj o dobrej ich selekcji oraz wprowadzeniu ograniczeń czasowych. Jeśli Twoje dziecko jest uczestnikiem kursu Teddy Eddie do dyspozycji będzie miało mnóstwo edukacyjnych gier dostępnych w naszej aplikacji Plac Zabaw, będącej integralną częścią kursu językowego, idealnie dobranych pod przerabiany na zajęciach materiał. Jeśli jeszcze nie chodzicie na kurs Teddy Eddie zachęcamy do przetestowania kilku wybranych gier na naszej aplikacji w tzw. trybie gościa.
Wspomniana wcześniej aplikacja służy naszym kursantom w domu. Na zajęciach z kolei dzieci spotykają się z mnóstwem gier i zabaw dopasowanych do ich wieku oraz poziomu umiejętności. Są to m.in. gry sytuacyjne, ruchowe, a także gry do nauki języka angielskiego znajdujące się w stosowanym w naszej metodzie podręczniku, w które uczniowie mogą grać w domu z rodzicami czy starszym rodzeństwem.
Jedną z dostępnych w podręczniku gier do nauki angielskiego jest prosta PIZZA GAME, która utrwala słownictwo w zdaniach, a przy okazji uczy dzieci samodzielności – mali uczniowie zwykle błyskawicznie uczą się zasad PIZZA GAME i z ochotą bawią się w nią w parach.
Na grafice przedstawiającej pizzę widoczne są obrazki ilustrujące słowa, które dzieci aktualnie poznają lub utrwalają, np. nazwy potraw. Aby zagrać w PIZZA GAME, wystarczy umieścić pomiędzy dwojgiem dzieci otwartą książkę z obrazkiem takiej pizzy. Jedno z nich kręci paluszkiem po pizzy, drugie mówi stop i zatrzymując w ten sposób palec kolegi na jednym z obrazków np. na lodach. Wówczas dziecko kręcące paluszkiem musi wypowiedzieć zdanie o sobie i lodach np. „I like ice cream” Następnie dzieci zamieniają się rolami. Kiedy maluchy wyrażają swoje preferencje i mówią „I like ice cream” lub „I don’t like ice cream” niepostrzeżenie uczą się budowania zdań w czasie present simple oraz używania czasownika like w formie twierdzącej j przeczącej.
PIZZA GAME to szczególnie atrakcyjna gra do nauki języka angielskiego, ponieważ łatwo możesz ją modyfikować i dostosowywać do różnych potrzeb. Możesz umieścić na niej dowolne słówka/zdania, które chcesz utrwalić. Możesz też, zamiast pizzy, użyć zwykłej kartki ze słówkami zapisanymi w układzie okręgu i po nich kręcić palcem czy poprosić dziecko, by kręciło paluszkiem po dowolnej stronie z obrazkami, mówić stop i zachęcać do nazywania tego, co wskazuje palec. W metodzie Teddy Eddie wierzymy, że gry do nauki angielskiego dla dzieci powinny być uniwersalne i opierać się na prostych zasadach, co pozwala nam maksymalizować postępy i efekty nauczania.
Serdecznie zachęcamy Cię do pobrania dwóch przykładowych PIZZA GAMES pochodzących z niebieskiej księgi Teddy Eddie przeznaczonej dla dzieci w wieku 4-6 lat. Pierwsza z nich utrwala zdania I like… I don’t like… a druga poprzez zabawę uczy dzieci opowiadać o swoim ubiorze przy użyciu zdań: I’m wearing… I’m not wearing…oraz tworzyć zdania twierdzące i przeczące w czasie present continuous.