5 grudnia 2024
Bariera językowa to częsty problem, z jakim borykają się osoby uczące się języka obcego, niezależnie od wieku, a nawet stopnia znajomości przyswajanego języka. Kiedy dziecko mierzy się z blokadą językową, może znać setki angielskich słówek i wszystko rozumieć, ale zapytane o cokolwiek, będzie milczeć jak zaklęte. Sprawdź, jak przełamać barierę językową u Twojego dziecka, uwolnić je od strachu i sprawić, że polubi angielski i chętnie będzie się go uczyć.
Niektórzy sądzą, że bariera językowa spotyka jedynie nieśmiałych ludzi, a jeszcze inni są przekonani, że problem ten dotyczy tylko tych, którzy dopiero poznają podstawy angielskiego. Oba te sądy mają jednak niewiele wspólnego z prawdą. Problem bariery językowej objawiający się oporem przed mówieniem w języku obcym dotyka różne osoby i pojawia się nawet u tych, którzy doskonale opanowali słownictwo i gramatykę obcej mowy, a także świetnie rozumieją sformułowane w nim komunikaty. Bariera językowa jest istotnym problemem. Może ona zupełnie uniemożliwiać komunikację w języku angielskim, utrudnia weryfikację stopnia znajomości tego języka, ale co najgorsze – wiążą się z nią strach, stres i narastająca niechęć do języka obcego, jego nauki, lektora, szkoły…
Z powodu bariery językowej nauka może szybko stracić skuteczność i zmienić się w traumatyczne przeżycie. Chcemy tego za wszelką cenę, a Ty jako rodzic masz całkiem duże pole do działania. Za moment ustalimy, jak przełamać barierę językową u dziecka, ale pamiętaj też, by nie przyczyniać się do jej powstania. Ponieważ za pojawienie się blokady językowej najczęściej odpowiada strach przed popełnieniem błędu, unikaj krytyki, chwal, zamiast nieustannie poprawiać i zachęcaj swoje dziecko do swobodnego mówienia w języku angielskim, kiedy tylko jest to możliwe.
Jeśli bariera językowa ma zniknąć, postaraj się przede wszystkim wyeliminować sytuacje, które potęgują u Twojego dziecka strach przed mówieniem, a właściwie strach przed popełnieniem błędu. Nie onieśmielaj i nie stosuj przymusu. Blokadę pokonaj sprytem i przy użyciu sprawdzonych sposobów. Jako eksperci wiemy z doświadczenia, że najłatwiej pokonać barierę językową u dzieci poprzez potężną moc zabawy. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na zabawy w domu, za których sprawą bariera językowa zwykle szybko znika u maluchów, a w jej miejsce pojawia się nieskrępowana i wolna od negatywnych emocji i strachu komunikacja. Sprawdź, która z nich najbardziej przypadnie do gustu Tobie i Twojemu dziecku.
By pokonać barierę językową u dziecka, przełam schemat nudy i zastąp formułę „odpytywania” wspólną zabawą:
Przełamywanie bariery językowej jest łatwiejsze, gdy do nauki dołącza uwielbiana przez dzieci zabawa i związane z nią rekwizyty. Jest jednak jeszcze inna doskonała metoda walki z barierą językową. Polega ona na… cierpliwym wysłuchaniu malucha. Daj swojemu dziecku czas, słuchaj aktywnie i nie kończ za nie nawet przydługiej czy niezbyt poprawnej wypowiedzi. To ważne przy pokonywaniu bariery językowej, by Twoje dziecko zawsze mogło się wypowiedzieć i czuło, że chcesz je wysłuchać.