Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać reklamy lub treści dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku „Akceptuj wszystkie” oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.

czym jest bariera językowa u dziecka

5 grudnia 2024

Bariera językowa u dziecka – jak pomóc ją przełamać?

Bariera językowa to częsty problem, z jakim borykają się osoby uczące się języka obcego, niezależnie od wieku, a nawet stopnia znajomości przyswajanego języka. Kiedy dziecko mierzy się z blokadą językową, może znać setki angielskich słówek i wszystko rozumieć, ale zapytane o cokolwiek, będzie milczeć jak zaklęte. Sprawdź, jak przełamać barierę językową u Twojego dziecka, uwolnić je od strachu i sprawić, że polubi angielski i chętnie będzie się go uczyć.

Skąd bierze się bariera językowa i jak się objawia?

Niektórzy sądzą, że bariera językowa spotyka jedynie nieśmiałych ludzi, a jeszcze inni są przekonani, że problem ten dotyczy tylko tych, którzy dopiero poznają podstawy angielskiego. Oba te sądy mają jednak niewiele wspólnego z prawdą. Problem bariery językowej objawiający się oporem przed mówieniem w języku obcym dotyka różne osoby i pojawia się nawet u tych, którzy doskonale opanowali słownictwo i gramatykę obcej mowy, a także świetnie rozumieją sformułowane w nim komunikaty. Bariera językowa jest istotnym problemem. Może ona zupełnie uniemożliwiać komunikację w języku angielskim, utrudnia weryfikację stopnia znajomości tego języka, ale co najgorsze – wiążą się z nią strach, stres i narastająca niechęć do języka obcego, jego nauki, lektora, szkoły…

Z powodu bariery językowej nauka może szybko stracić skuteczność i zmienić się w traumatyczne przeżycie. Chcemy tego za wszelką cenę, a Ty jako rodzic masz całkiem duże pole do działania. Za moment ustalimy, jak przełamać barierę językową u dziecka, ale pamiętaj też, by nie przyczyniać się do jej powstania. Ponieważ za pojawienie się blokady językowej najczęściej odpowiada strach przed popełnieniem błędu, unikaj krytyki, chwal, zamiast nieustannie poprawiać i zachęcaj swoje dziecko do swobodnego mówienia w języku angielskim, kiedy tylko jest to możliwe.

Jak przełamać barierę językową u dziecka?

Jeśli bariera językowa ma zniknąć, postaraj się przede wszystkim wyeliminować sytuacje, które potęgują u Twojego dziecka strach przed mówieniem, a właściwie strach przed popełnieniem błędu. Nie onieśmielaj i nie stosuj przymusu. Blokadę pokonaj sprytem i przy użyciu sprawdzonych sposobów. Jako eksperci wiemy z doświadczenia, że najłatwiej pokonać barierę językową u dzieci poprzez potężną moc zabawy. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na zabawy w domu, za których sprawą bariera językowa zwykle szybko znika u maluchów, a w jej miejsce pojawia się nieskrępowana i wolna od negatywnych emocji i strachu komunikacja. Sprawdź, która z nich najbardziej przypadnie do gustu Tobie i Twojemu dziecku.

Jak pokonać barierę językową – inspiracje i praktyczne wskazówki

By pokonać barierę językową u dziecka, przełam schemat nudy i zastąp formułę „odpytywania” wspólną zabawą:

  • Zabawy z mikrofonem – mikrofon z jednej strony jest zabawką, dzięki której maluch może zyskać dodatkową zachętę do wypowiedzi, a z drugiej działa niczym „osłona”, która pozwala dziecku „skryć się” i złagodzić stres wywołany koniecznością zabrania głosu. Opór możesz spróbować zwalczyć poprzez wspólne śpiewanie wraz z dzieckiem piosenek czy nagranie z nim słuchowiska. Doskonale sprawdzi się również czytanie na głos – Twoje dziecko oswoi się ze swoim głosem, sytuacją mówienia i przy okazji poćwiczy wymowę!
  • Zabawa w „szkołę” – jeśli mała Ola ma czegoś nauczyć misia lub lalkę, musi im wytłumaczyć, co i jak… chętnie więc jako dobry nauczyciel podpowie zabawce, jak wykonać ćwiczenie lub wyjaśni swoim „uczniom” jak narysować tęczę czy policzyć książki na półce. Zachęć swoje dziecko do odegrania roli troskliwego nauczyciela. Możesz też wcielić się w głodnego wiedzy ucznia. W czasie takiej lekcji o barierze językowej naprawdę łatwo zapomnieć.
  • Zabawy z wykorzystaniem nowinek technologicznych – a może by tak wysłać w kosmos przez komunikator krótką wiadomość głosową w uniwersalnym języku angielskim? Albo wcielić się w filmiku w nową gwiazdę anglojęzycznego YouTube’a? Taka zachęta do mówienia działa fantastycznie na wszystkie maluchy – przekonasz się, gdy tylko spróbujesz zaprosić swoją pociechę do takiej zabawy.
  • Kreowanie naturalnych sytuacji komunikacyjnych – nie chodzi tym razem o zabawę, ale raczej o to, by stwarzać dziecko możliwości do komunikowania się w języku angielskim w codziennych sytuacjach. Może masz anglojęzycznych znajomych lub rodzinę, z którą Twoje dziecko mogłoby się komunikować, zrozumieć sens i potrzebę posługiwania się językiem angielskim? A może postarasz się częściej zachęcać (nie zmuszać!) dziecko do nawiązywania kontaktów z otoczeniem podczas podróży? Uświadomienie sobie potrzeby i korzyści ze znajomości angielskiego to wyjątkowo skuteczny sposób na pokonanie bariery językowej, który działa również u dzieci.

Przełamywanie bariery językowej jest łatwiejsze, gdy do nauki dołącza uwielbiana przez dzieci zabawa i związane z nią rekwizyty. Jest jednak jeszcze inna doskonała metoda walki z barierą językową. Polega ona na… cierpliwym wysłuchaniu malucha. Daj swojemu dziecku czas, słuchaj aktywnie i nie kończ za nie nawet przydługiej czy niezbyt poprawnej wypowiedzi. To ważne przy pokonywaniu bariery językowej, by Twoje dziecko zawsze mogło się wypowiedzieć i czuło, że chcesz je wysłuchać.